Апанасенко Г.Л.
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Форма входа
Категории раздела
Мои статьи [18]
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 164
Banners
Rambler's Top100
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Поиск
Главная » Статьи » Мои статьи

Першому заступнику Міністра охорони здоров’я України
Дослідженнями Світового Банку (2010) показано, що головною причиною високого рівня захворюваності та смертності в Україні є порушення принципів ЗОЖ великою часткою населення. Діяльність органів і закладів охорони здоров’я з питань формування здорового способу життя на даний момент ніяк не впливає на тривалість життя і захворюваність громадян України. Намагання за останні десять років виправити таку ситуацію, відображене в Наказі МОЗ України від 5 січня 1999 р. № 1 із змінами і доповненнями, внесеними Наказом МОЗ України від 8 грудня 2000 р.№ 326, також не привело до покращення діяльності з питань формування здорового способу життя.
Основні причини цього:
1.Багаторівневість та різноманітність підпорядкування і фінансування структур, задіяних в формуванні здорового способу життя, що зумовлює складність реальної координації діяльності кожної з них зі сторони держави (центри здоров’я, соціальні служби, сім’ямолодьспорт, підрозділи санітарно-епідеміологічної служби, освіта, організації недержавного сектору, органи місцевого самоврядування тощо).
2.Безадресність, застарілість і неефективність практичної роботи з формування здорового способу життя, що має декларативний характер і спрямована на широкий загал, а значить, ні на кого конкретно.
3.Неможливість залучення у профільні державні установи ефективного менеджменту із сектору приватної медицини із-за низьких зарплат в державній медицині, а досвідчених фахівців з науковим і практичним досвідом – із-за вікових обмежень.
Оскільки неодноразові спроби вирішити ці протиріччя адміністративним шляхом провалилися, необхідно застосувати інший підхід.
По –перше, дати практичним спеціалістам інструмент для адресної роботи з кожним конкретним мешканцем України для реального формування здорового способу життя саме у нього.
Такий інструмент існує: це методика оцінки рівня здоров’я і формування здорового способу життя, високоінформативний і водночас простий та доступний у застосуванні метод (Г.Л.Апанасенко).
По суті, це технологія, яка спочатку дає об’єктивну оцінку щодо початкового рівня здоров’я жителів конкретного району, чи працівників конкретної організації, а після її застосування – кількісно показує отриманий ефект. При цьому вона охоплює великі групи населення, вимагає малої кількості фахівців і є дуже дешевою.
По –друге, об’єднати всіх активних і небайдужих спеціалістів, як на державних посадах, так і в недержавному секторі на основі професійної зацікавленості навколо кафедри санології і спортивної медицини НМАПО та громадської організації „Рух за здоровий спосіб життя”. Це забезпечить координуючу функцію для усіх профільних структур і окремих спеціалістів в галузі формування здорового способу життя без створення додаткових посад, портфелів і штатів, а також рівноцінну співпрацю з будь-якими державними організаціями, незалежно від рівня підпорядкування, залучення необхідних фахівців і експертів з недержавного сектору, пошук фінансування у спонсорів, місцевих та відомчих бюджетів, самофінансування в умовах недостатнього державного фінансування або повної її відсутності.
Що потрібно від Мінздоров’я?
Наказ про координацію діяльності профільних установ і окремих спеціалістів з формування здорового способу життя, в якому треба прописати такі напрямки цієї координації :
1.Організація лікарями санологами проведення оцінки рівня здоров’я (за Апанасенком Г.Л.) та формування здорового способу життя у пацієнтів медичних закладів незалежно від форм власності і підпорядкування на етапі медичних оглядів, консультування, завершення лікування, реабілітації та санаторно-курортного лікування із залученням лікарів лікувальної фізкультури чи(та) інструкторів по санпросвітроботі цих медичних закладів.
2. Організація лікарями - санологами проведення оцінки рівня здоров’я та формування здорового способу життя у громадян на їхніх робочих місцях завдяки участі цих лікарів у планових перевірках умов праці відповідними підрозділами санітарно-епідеміологічної служби в організаціях, установах та закладах незалежно від форм власності і підпорядкування.
3. Організація лікарями - санологами проведення оцінки рівня здоров’я, формування здорового способу життя та підбору адекватного фізичного навантаження у школярів та студентів навчальних закладів під час занять фізкультурою із залученням лікарів спортивної медицини, лікувальної фізкультури територіальних центрів здоров’я та вчителів фізкультури і тренерів цих закладів.
4. Організація лікарями - санологами проведення оцінки рівня здоров’я, формування здорового способу життя та підбору адекватного фізичного навантаження для відвідувачів закладів фізичної культури і спорту незалежно від форм власності і підпорядкування із залученням лікарів спортивної медицини, лікувальної фізкультури територіальних центрів здоров’я та тренерів цих закладів.


5.Навчально-методичне забезпечення лікарів - санологів, лікувальної фізкультури і спортивної медицини для вищевказаної діяльності на місцях покласти на кафедру спортивної медицини та санології НМАПО ім.П.Л.Шупіка, організаційно-методичне – на Всеукраїнський науково-методичний центр здоров’я Інституту стратегічних досліджень МОЗ, координацію наукових досліджень - на Проблемну комісію МОЗ та НАМНУ «Санологія і валеологія», діяльність якої треба відновити.
6.Практичну координацію на місцях діяльності центрів здоров’я, взаємодії між лікарями - санологами, спортивної медицини, лікувальної фізкультури та іншими спеціалізаціями, переорієнтації їхньої діяльності на формування здорового способу життя, роботи з медичними установами незалежно від форми власності та підпорядкування, органами місцевого самоврядування та недержавним сектором для підготовки і виконання цільових програм, спрямованих на формування здорового способу життя у жителів відповідних місцевостей покласти на Всеукраїнську громадську організацію – Рух за здоровий спосіб життя (Президент – Р.І.Романішин).
Розробки проф. Апанасенка Г.Л. пройшли необхідну наукову експертизу (див. Рішення Наукової ради з питань теоретичної та профілактичної медицини Президії НАМНУ від 27.05.2010).

Таким чином, пропонується система залучення населення до здорового способу життя без додаткового фінансування і штатних одиниць з боку держави.

зав.каф. спортивної медицини та санології НМАПО ім П.Л.Шупіка
доктор мед. наук, професор, заслужений діяч освіти України
Категория: Мои статьи | Добавил: sl_play (17.12.2011) | Автор: Апанасенко Г.Л. E W
Просмотров: 2978 | Комментарии: 4 | Теги: Міністра охорони здоров’я України | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Статьи
[17.12.2011][Мои статьи]
Валеология: ещё раз о теории и практике (1)
[17.12.2011][Мои статьи]
КОНФЛИКТ (0)
[17.12.2011][Мои статьи]
КТО РАНЬШЕ ВЫМРЕТ: БОТСВАНА ИЛИ УКРАИНА? (1)
[17.12.2011][Мои статьи]
Першому заступнику Міністра охорони здоров’я України (4)
[17.12.2011][Мои статьи]
В конкурсную комиссию (2)
[17.12.2011][Мои статьи]
Будут ли работать реформы на здоровье? (2)
[12.01.2012][Мои статьи]
Индивидуальное здоровье: теоретические и практические основы (3)
[10.02.2012][Мои статьи]
Эпидемиология неинфекционных заболеваний: украинский прорыв? (1)
[12.02.2012][Мои статьи]
Аналитические материалы к Гос.программе "здоровье 2020: украинский вымир" (0)
[26.03.2012][Мои статьи]
У истоков валеологии (0)
Форум
  • Валеология и здоровье (0)
  • Архив записей
    [25.04.2024]
    (4)
    Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz